Jonti-Craft Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs
Stock #JNT26859JC
$1,013.39
/ 1 Each
- 1 + $1,013.39 EA
4 Tier(s) - 50.50" Height x 60" Width x 15" Depth - Double Hook, Rounded Corner, Durable, Stain Resistant, Yellowing Resistant - UV Acrylic - Baltic - Wood, Medium Density Fiberboard (MDF) - 1 Each
- Double coat hooks in each section organize jackets, backpacks and more
- Slots above locker area are perfect for message and homework management
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt
- Dowel-pin construction prevents weakening at joints
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 26859JC |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs |
| Product Description | Locker organizer without tubs features two-double coat hooks in each locker space to conveniently hang jackets, backpacks and more. Two cubbies below each locker are large enough to store shoes, mittens and more. Mail slots above the locker area are perfect for message and homework management. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
| Number of Tiers | 4 |
| Finishing | UV Acrylic |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material |
|
| Height | 50.50" |
| Width | 60" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 150 lb |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.