Jonti-Craft Diaper Organizer
Stock #JNT5141JC
$453.82
/ 1 Each
- 1 + $453.82 EA
25" Height x 48" Width x 12" Depth - Durable - Baltic - Acrylic - 1 Each
- Provides convenient, wall-mounted storage for your diapering necessities
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt
- Dowel-pin construction prevents weakening at joints
- Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5141JC |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Diaper Organizer |
| Product Description | Diaper organizer provides convenient, wall-mounted storage for your diapering necessities. Organizer can be installed above the changing table to provide a complete changing station. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints, where most of the stress occurs. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Features | Durable |
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 25" |
| Width | 48" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 64 lb |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.