Jonti-Craft Berries Plastic Chair with Powder Coated Legs
Stock #JNT8122JC1114
$90.25
/ 1 Each
- 1 + $90.25 EA
Steel Frame Material - Four-legged Base - Orange - Polypropylene - 1 Each
- Child-friendly design promotes seating comfort
- Easy-to-clean polypropylene shell dissipates static electricity
- Guides reduce noise, prevent snags and don't rust
- Heavy-gauge steel for durability
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8122JC1114 |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Line | Berries |
| Product Name | Berries Plastic Chair with Powder Coated Legs |
| Product Description | Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort, durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Stylish legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Maximum Seat Height | 12" |
| Frame Material | Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Portability | Stackable |
| Features | Glide |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 21.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Mexico |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.