Kensington SmartFit Mouse Pad
Stock #KMW55793
$22.75
/ 1 Each
- 1 + $22.75 EA
10.38" Width x 10.25" Depth - Black - Gel, Fabric - 1 Each
- SmartFit System provides customized comfort for any user
- Height-adjustable inserts set wrist at correct angle
- Gel wrist pad offers cool surface that conforms to your wrist
- Antimicrobial surface resists stains and odors to maintain quality
- Nonskid base grips your desktop to prevent sliding
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 55793 |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | SmartFit |
| Product Name | SmartFit Mouse Pad |
| Product Description | Mouse pad features the SmartFit System that allows you to select your personal height setting using the color-coded fitting chart so you can work with your mouse for extended periods in optimal comfort. Height-adjustable inserts can be stacked up to your comfort color to help you set your wrist at the correct angle while using your mouse to work better in comfort. The cool, soft cushioning adapts to the natural curves of your wrists for premium comfort and support while you're scrolling and clicking to take pressure off your joints. Antimicrobial surface resists stains and odors for a worry-free experience. Nonskid base prevents it from sliding for excellent stability while you work. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Width | 10.38" |
| Depth | 10.25" |
| Thickness | 1.25" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.