Lorell Economy Low-Pile Chair Mat Rectangular - 48" x 60
Stock #LLR02158
$75.09
/ 1 Each
- 1 + $75.09 EA
Carpeted Floor - 60" Length x 46" Width x 60" Depth x 0.086" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
- Protective vinyl prevents wear and tear and extends carpet life
- Gripper back for use on low-pile carpets up to 1/4" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02158 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Economy Low-Pile Chair Mat Rectangular - 48" x 60" |
| Product Description | Economy, rectangular chairmat with no lip protects your low-pile commercial carpets up to 1/4" thick - including carpet pad. Studded back grips the carpet for a reliable hold. Straight edge allows smooth chair movement. The light-weight vinyl allows easy relocation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 46" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.086" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Additional Information |
1/4" thick or less carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.