Lorell Rectangular Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60
Stock #LLR25754
$167.59
/ 1 Each
- 1 + $167.59 EA
Carpeted Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.100" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on carpets up to 3/8" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 25754 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Product Description | Clear rectangular chairmat with no lip will extend the life of your carpet by spreading out the pressure from your chair casters. It will also reduce fatigue by allowing easier rolling across your work space with less back and leg strain. Designed for use on carpets up to 3/8" thick or less including padding, the studded back achieves a strong grip without piercing or damaging your carpet backing. Smooth edge allows easier rolling on and off of the mat. Clear chairmat lets the beauty of your carpeting show through and is made of heavy-duty material will stand up to years of daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.