Lorell Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48
Stock #LLR25757
$112.65
/ 1 Each
- 1 + $112.65 EA
Carpeted Floor - 48" Length x 36" Width x 48" Depth x 0.100" Thickness - Lip Size 10" Length x 20" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on carpets up to 3/8" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 25757 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48" |
| Product Description | Clear, rectangular chair mat helps extend the life of your carpet by distributing the pressure from chair casters. Designed for carpets up to 3/8" thick (including padding), the studded backing provides a secure grip without piercing or damaging carpet backing. Smooth edge allows easy chair movement. The clear, heavy-duty material protects against daily wear while allowing the beauty of your carpeting show through. Lip measures 20" x 10". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 36" |
| Mat Depth | 48" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 10" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.