Lorell Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet
Stock #LLR60155
$418.63
/ 1 Each
- 1 + $418.63 EA
15" Width x 26.5" Depth x 52" Height - 4 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Label Holder, Drawer Extension, Ball-bearing Suspension, Heavy Duty, Security Lock - Medium Tone - Steel - Recycled
- Ball-bearing slide suspension for smooth, quiet drawer performance
- 4 drawers are high-sided to accommodate letter-size, hanging file folders with no additional accessories
- Commercial-grade, heavy-gauge steel construction
- Core-removable lock for security
- Aluminum label holders for easy referencing
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60155 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Product Description | Commercial-grade vertical file features four high-sided drawers that accommodate letter-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Height | 52" |
| Width | 15" |
| Depth | 26.5" |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Limited Warranty | Lifetime |
-
Lorell Fortress Series Lateral File - 42" Width x 18.6" Depth x 28" Height - 1 x Shelf(ves) - 2 x Drawer(s) for File - Letter, Legal, A4 - Lateral - Magnetic Label Holder, Ball Bearing Slide, Ball-bearing Suspension, Adjustable Leveler, Interlocking, Reinforced Base, Lockable, Conventional Storage Shelf - Medium Tone - Steel - Recycled
Stock #LLR60475 -
Lorell 30" Personal Storage Center Lateral File - 30" Width x 18.6" Depth x 28" Height - 3 x Drawer(s) for File, Box - A4, Letter, Legal - Hanging Rail, Glide Suspension, Grommet, Cable Management, Interlocking, Reinforced Base, Adjustable Glide, Magnetic Label Holder, Durable - Medium Tone - Baked Enamel - Steel - Recycled
Stock #LLR60934
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.