Lorell Fortress Series Lateral File
Stock #LLR60474
$632.08
/ 1 Each
- 1 + $632.08 EA
42" Width x 18.6" Depth x 52.5" Height - 4 x Drawer(s) for File - Letter, Legal, A4 - Lateral - Magnetic Label Holder, Ball Bearing Slide, Ball-bearing Suspension, Adjustable Leveler, Interlocking, Reinforced Base, Lockable - Medium Tone - Steel - Recycled
- 4 versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing of letter-size, legal-size or A4-size
- Commercial-grade construction
- Heavy-duty, ball-bearing suspension for smooth drawer movement
- Magnetic label holders for easy identification
- Core-removable lock for security; interlock system for safety
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60474 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Product Description | 42" wide lateral file features four versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security; dual locking bars; full-width pull; ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing; reinforced base; and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Height | 52.5" |
| Width | 42" |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
-
Lorell 30" Personal Storage Center Lateral File - 30" Width x 18.6" Depth x 28" Height - 3 x Drawer(s) for File, Box - A4, Letter, Legal - Hanging Rail, Glide Suspension, Grommet, Cable Management, Interlocking, Reinforced Base, Adjustable Glide, Magnetic Label Holder, Durable - Medium Tone - Baked Enamel - Steel - Recycled
Stock #LLR60934 -
Lorell Fortress Series Lateral File - 42" Width x 18.6" Depth x 28" Height - 1 x Shelf(ves) - 2 x Drawer(s) for File - Letter, Legal, A4 - Lateral - Magnetic Label Holder, Ball Bearing Slide, Ball-bearing Suspension, Adjustable Leveler, Interlocking, Reinforced Base, Lockable, Conventional Storage Shelf - Medium Tone - Steel - Recycled
Stock #LLR60475
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.