Lorell File/File Lateral File Combo Unit
Stock #LLR66205
$1,001.43
/ 1 Each
- 1 + $1,001.43 EA
36" Width x 18.6" Depth x 60" Height - 2 x Shelf(ves) - 3 x Drawer(s) for Box, File - Legal, Letter, A4 - Lateral - Cable Management, Leveling Glide, Adjustable Glide, Locking Drawer, Durable, Ball-bearing Suspension - Black - Baked Enamel - Steel - Recycled
- Versatile storage with shelves and lateral filing
- Easy cable management
- Top shelf adjusts 8" to customize displays
- File drawer for letter-size, legal-size or A4-size hanging file folders
- Steel construction with baked enamel finish
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66205 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | File/File Lateral File Combo Unit |
| Product Description | Combo unit combines a lateral file, bookcase and printer stand in one space-saving design. The lateral file drawer is on the bottom under two box drawers, one fixed shelf and one adjustable shelf. Both shelves allow binder storage. The top shelf adjusts 8" so you can customize your display space. Two knockouts in back panel offer easy cable management. File drawer accepts letter-size, legal-size or A4-size hanging file folders. A core-removable lock with dual locking bars secures all the drawers. The drawers also feature full-width pulls and precision steel ball-bearing suspension. Steel construction has a baked enamel finish for durability. 36" wide combo unit is also equipped with adjustable leveling glides for stability on uneven surfaces and meets or exceeds ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Drawer Type |
|
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Finishing | Baked Enamel |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 60" |
| Width | 36" |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.