Lorell Corner Workstation Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60
Stock #LLR69156
$227.53
/ 1 Each
- 1 + $227.53 EA
Carpeted Floor - 66" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.085" Thickness - Lip Size 12" Length x 20" Width - Polycarbonate - Clear - 1 Each
- Clear polycarbonate protects floors from damage
- Gripper back for use on low-medium pile carpets up to 1/2" thick
- Smooth, easy-glide surface for effortless chair movement
- Strong, durable construction
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69156 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Corner Workstation Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Product Description | Clear, corner-workstation polycarbonate chair mat is designed for use on low-to-medium pile carpets up to 1/2" thick, including padding. The shape is ideal for corner or L-shaped desk setups. Studded backing keeps the mat securely in place on a variety of carpet styles. Smooth edges allow easy chair movement on and off the mat. Chairmat offers clear design and optimal protection for your carpet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 66" |
| Mat Thickness | 0.085" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features | Studded |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.