Lorell Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60
Stock #LLR69168
$129.19
/ 1 Each
- 1 + $129.19 EA
Hard Floor, Wood Floor, Vinyl Floor, Tile Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.095" Thickness - Lip Size 12" Length x 25" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69168 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Product Description | Clear vinyl chair mat, designed for use on hard floors, features a straight edge and a 25" x 12" lip for extended coverage under your desk. The clear surface protects floors from chair scuffs, caster damage and everyday wear while allowing the look of your flooring to show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA. It is designed to resist cracking, chipping, or breaking under normal use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.095" |
| Lip Width | 25" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.