Lorell Rectangular Chair Mat for Standard-Pile Carpet - 48" x 51
Stock #LLR69704
$167.51
/ 1 Each
- 1 + $167.51 EA
Carpeted Floor - 48" Width x 51" Depth x 0.087" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each
- Extremely durable & protects carpets up to 3/8" from wear
- Gripper backing keeps mat in place
- Easy-glide surface for smooth chair movement
- Made from 50% recycled, eco-friendly polymer with high impact strength - 100% recyclable
- Free from phthalates, tin, lead and cadmium - child & pet safe
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69704 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Standard-Pile Carpet - 48" x 51" |
| Product Description | Durable, rectangular chair mat designed for standard-pile carpets up to 3/8" , including padding, features a studded backing for a secure grip without damaging carpet backing. Straight edge allows easy chair movement. It's made from a clear, high-impact polymer that resists cracking, curling, discoloration and odors. Chairmat provides an easy-glide rolling surface, excellent floor protection and is free from phthalates, PVC and toxic chemicals while remaining 100-percent recyclable. Clear chairmat lets the beauty of your carpeting show through. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 51" |
| Mat Thickness | 0.087" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.