Lorell Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48
Stock #LLR82822
$124.75
/ 1 Each
- 1 + $124.75 EA
Carpeted Floor - 48" Length x 36" Width x 48" Depth x 0.100" Thickness - Lip Size 10" Length x 19" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on standard-pile carpets up to 3/8" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82822 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48" |
| Product Description | Clear, rectangular chair mat is designed for use on medium-pile carpets up to 3/8" thick, including padding, and protects floors from wear caused by chair casters. The easy-glide rolling surface and smooth edges provide effortless mobility, while the lightly textured top is slip-resistant and scuff-resistant. Studded backing ensures a secure grip, and the clear vinyl construction is free of phthalates, cadmium and BPA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 36" |
| Mat Depth | 48" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Lip Width | 19" |
| Lip Length | 10" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.