Lorell Essentials Rectangular Modular Conference Table
Stock #LLR87374
$359.54
/ 1 Each
- 1 + $359.54 EA
Cherry Rectangle, Laminated Top - Panel Leg Base - 2 Legs - 70.88" Table Top Width x 35.38" Table Top Depth x 1.25" Table Top Thickness - 29.50" Height - Conference Room, Meeting - Assembly Required - Cherry - 1 Each
- Rectangular design offers stylish meeting space
- Top and base feature elegant Cherry laminate finish
- Cam covers on all exposed assembly hardware
- 2-panel leg base features adjustable floor guides and hardware
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 87374 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Essentials Rectangular Modular Conference Table |
| Product Description | Part of the Lorell Essentials Series, this rectangular conference table offers a stylish meeting space. Included top and base feature a Cherry laminate finish. Cam covers are included for all exposed assembly hardware. The 1" thick top has 3.0 mil thick edge and modesty panel. Two-panel leg base includes adjustable floor guides and hardware. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Conference Table |
| Table Top Width | 70.88" |
| Table Top Depth | 35.38" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Panel Leg |
| Number of Legs | 2 |
| Application/Usage |
|
| Top Color/Finish |
|
| Features | Modesty Panel |
| Color Family | Red |
| Color/Finish | Cherry |
| Height | 29.50" |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.