Lorell Hospitality Collection Tabletop
Stock #LLR99858
$254.55
/ 1 Each
- 1 + $254.55 EA
High Pressure Laminate (HPL) Square, White Top - 36" Table Top Width x 36" Table Top Depth x 1" Table Top Thickness - Assembly Required - Thermofused Laminate (TFL), Particleboard Top Material - 1 Each
- Great for breakrooms or casual meeting areas
- High-pressure laminate for durability
- Laminate is stain-resistant and scratch-resistant
- Matching White PVC edge
- Pre-drilled hole for mounting X-leg base (sold separately) designed for 36" tabletops
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99858 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Hospitality |
| Product Series | Bentwood |
| Product Name | Hospitality Collection Tabletop |
| Product Description | As part of the Lorell Hospitality Table Collection, this square tabletop is ideal for cafeterias or breakrooms. 1" thick top is made with high-pressure laminate for an inviting place to meet or snack. Durable, stain-resistant, scratch-resistant laminate is thermofused on the top and bottom to 45 lb. density particleboard core. Design features a matching, white PVC edge and squared corners so tables smoothly fit together in groups. Tabletop also includes a pre-drilled hole for easy mounting of the X-leg base (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Top |
| Table Top Width | 36" |
| Table Top Depth | 36" |
| Table Top Thickness | 1" |
| Table Top Shape | Square |
| Application/Usage |
|
| Top Color/Finish |
|
| Edge Color/Finish | White |
| Top Material |
|
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.