Mayline Toscana Conference Table
Stock #MLNTC12MAHRectangle Top - 54" Table Top Length x 12 ft Table Top Width x 1" Table Top Thickness - 29.50" Height - Conferencing - Assembly Required - Lacquer, Mahogany - 1 Each
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | TC12MAH |
| Brand Name | Mayline |
| Product Line | Toscana |
| Product Name | Toscana Conference Table |
| Product Description |
Toscana conference table features hand-selected veneer to ensure matching grain patterns and a 14-step hand-crafted finishing process including two final coats of catalyzed lacquer, providing clarity, heat-resistance and stain-resistance. All rectangular tables feature a 2 high solid wood apron under table surface and full-width modesty panel between legs. Rectangular table legs have 1" thick upright panel and 2" wide base molding. For tables 12' and longer, REAL Office's patent-pending modular table design is utilized combining "starter" and "adder" sections. For tables larger than 30', simply order additional TMT72A adders to build onto 26' or 30' tables in 6' increments. Tables larger than 96"L have multi-piece top surfaces connected via steel cam fasteners and steel connecting plates. " |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Conference Table |
| Table Top Length | 54" |
| Table Top Width | 12 ft |
| Table Top Thickness | 1" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Conferencing |
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Color/Finish |
|
| Height | 29.50" |
| Weight (Approximate) | 526 lb |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.