Scotch Long-Lasting Storage/Packaging Tape
Stock #MMM3650SRD
$10.20
/ 1 Roll
- 1 + $10.20 RL
38.20 yd Length x 1.88" Width x 2.4 mil Thickness - 3" Core - Clear - Acrylic Backing - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Long Lasting - For Moving, Packing, Mailing - 1 Roll
- UV-resistant; ideally suited for long-term storage, label protection and light-duty mailing
- Holds securely over a wide range of temperatures and conditions
- Offers a durable seal that's great for both moving and long-term storage
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 1-7/8" x 38.2 yards on a 3" core with Dispenser
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3650SRD |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3650 |
| Product Name | Long-Lasting Storage/Packaging Tape |
| Product Description | Scotch Long-lasting Storage/Packaging Tape features a water-based adhesive that is UV-resistant. It holds strong in hot and cold temperatures. It offers a durable seal that's great for both moving and long-term storage. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages and comes on a convenient, refillable dispenser. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 38.20 yd |
| Tape Thickness | 2.4 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 40lb/in |
| Backing Material | Acrylic |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Durability | Long Lasting |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
-
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape - 54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 3.10 mil - Dispenser Included - Pistol Grip Dispenser - Breakage Resistance, Tear Resistant, Split Resistant, Sliver Resistant, Moisture Resistant - For Packing, Mailing, Sealing, Moving - 2 / Pack
Stock #MMM38502ST
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.