Scotch Transparent Tape and Scotch C60 Dispenser
Stock #MMM600KC60- 1 + $49.62 PK
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Clear - Dispenser Included - Desktop Dispenser - Moisture Resistant, Stain Resistant, Long Lasting - For Multipurpose, Label Protection, Wrapping, Mending - 12 / Pack
- Instant adhesion with excellent holding power
- Clear when applied; doesn't yellow; ideal for multipurpose sealing and label protection and is photo-safe
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily; great value for general-purpose wrapping, sealing and mending
- Value Pack contains 12 rolls of tape (each roll is 3/4" x 1000" on a 1" core) and a C60 Desktop Dispenser
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 600K-C60 |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 600 |
| Product Name | Transparent Tape and Scotch C60 Dispenser |
| Product Description |
Scotch Tape Dispenser Value Pack includes 12 rolls of transparent tape and a sleek, two-tone wave designed desktop dispenser with an attached tape core. Weighted, nonskid base provides quick and easy one-handed dispensing and is designed to hold tapes up to 1,500" long. Scotch Transparent Office Tape is a glossy tape is crystal-clear for a professional appearance. Instant adhesion delivers excellent holding power for your most critical taping tasks. Clear when applied, it doesn't yellow with aging. Tape pulls off the roll smoothly and cuts easily. It is ideal for multipurpose sealing, label protection, general-purpose wrapping and mending. It is photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Durability |
|
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 2.13 lb |
| Additional Information |
Dispenser Color: Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.