3M Heavy-duty Duct Tape
Stock #MMM69692
$60.86
/ 1 Roll
- 1 + $60.86 RL
60 yd Length x 1.88" Width x 10.7 mil Thickness - 3" Core - Silver - Cloth, Rubber - 10.60 mil - Polyethylene Coated Cloth Backing - 1 Roll
- Extra heavy-duty
- Offers industrial-grade adhesive
- Ideal for holding down plastic films
- Use to repair flexible hoses
- Seals ventilation and air conditioning ducts
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | MMM 6969 |
| Brand Name | 3M |
| Product Line | Highland |
| Product Name | Heavy-duty Duct Tape |
| Product Description | Industrial-strength duct tape conforms, sticks where needed, seals, protects and meets dozens of other demanding applications. In addition to strength and reliability, this tape tears easily by hand and removes cleanly for no-hassle use on demand. The high tensile strength provides a secure hold under stress. Duct tape bonds to most rough and smooth surfaces for a tight seal and resists wear, abrasion and water. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Duct Tape |
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 10.7 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 34lb/in |
| Backing Thickness | 10.60 mil |
| Backing Material | Polyethylene Coated Cloth |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.