Scotch-Brite Large StayFresh Sponge
Stock #MMM7264TCT
$60.61
/ 12 / Carton
- 1 + $60.61 CT
1.6" Height x 7.9" Width x 1.5" Depth - 12 / Carton - Cellulose - Assorted
- StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge
- Resists staining and crumbling from mildew and frequent use
- Ideal for washing woodwork, cars, boats, and household cleaning tasks
- Highly absorbent and durable sponge
- Made of cellulose that is derived from wood pulp, a renewable resource
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7264TCT |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Name | Large StayFresh Sponge |
| Product Description |
O-Cel-O Stay Large Sponge contains a patented antimicrobial that helps the sponge resist bacterial odors, killing odor-causing germs and bacteria in the sponge. Sponge resists staining and crumbling from mildew and frequent use. Ideal for washing woodwork, cars, boats and household cleaning tasks. Highly absorbent, durable sponge is made of cellulose that is derived from wood pulp, a renewable resource. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Sponge |
| Application/Usage | Absorbing |
| Features |
|
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 1.6" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 1.5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.