3M Gel Wrist Rest
Stock #MMMWR340LE
$41.35
/ 1 Each
- 1 + $41.35 EA
2.50" Height x 25" Width - Black - 1 Each
- Antimicrobial product protection to help inhibit the growth of microorganisms that cause stains and odors
- Extra-long for ample coverage
- Soothing gel comfort encourages neutral wrist posture
- Leatherette cover for smooth movement
- Nonskid base to hold support in place
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | WR340LE |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Gel Wrist Rest |
| Product Description | Gel wrist rest offers an extra-long size and antimicrobial product protection. Antimicrobial additive inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, that can cause stains, odors and product degradation. Soothing gel comfort with buttery soft leatherette covering encourages neutral wrist posture. Wrist rest is easy to clean and features a nonskid base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.50" |
| Width | 25" |
| Length | 0.80" |
| Thickness | 0.75" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 25% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.