9 to 5 Seating Strata 1580 High-Back Mesh Task Chair with Headrest
Stock #NTF1580Y2A8B116
$672.60
/ 1 Each
- 1 + $672.60 EA
Coal Seat Color - Polyester Seat Material - Acrylic Back Material - 5-star Base - 1 Each
- Simple, convenient addition to any office space
- Adjustable arm depth and height for customized seating
- Mesh back for enhanced breathability and comfort
- Ergonomic design to support healthy posture
- Uses 5-star base with casters for smooth mobility
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Part Number | 1580Y2A8B116 |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Product Line | Strata |
| Product Model | 1580 |
| Product Name | Strata 1580 High-Back Mesh Task Chair with Headrest |
| Product Description | Ergonomic, sleek design of the Strata High Back Task Chair makes it a great choice for managerial and executive applications. Adjustable lumbar support provides comfortable, all-day seating. Black arms adjust in both depth and height. Sculpted back with breathable mesh, molded foam seat in fabric and heavy-duty, synchro-tilt control make Strata the perfect chair for superior, long-term comfort. Synchro-tilt control features a smooth and comfortable, 2:1 back-to-seat ratio. Four-position, multi-locking back offers built-in safety return. Other functions include 360-degree swivel, slide knob-tension adjustment and pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21-1/2". Headrest provides optimal comfort and support. Sleek lines with rounded corners give a contemporary look to a classic silhouette, making Strata inherently versatile and effortless. Weight capacity is 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Color | Coal |
| Seat Feature | Upholstered |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 20" |
| Back Material | Acrylic |
| Back Height | 29.50" |
| Back Width | 21.50" |
| Arm Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Cast Aluminum |
| Number of Casters | 5 |
| Maximum Recommended Usage Time | 8 Hour |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
| Height | 51" |
| Width | 26" |
| Depth | 22" |
| Weight (Approximate) | 56 lb |
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.