Officemate 26052 Recycled Side Load Letter Tray, Black
Stock #OIC26052
$4.90
/ 1 Each
- 1 + $4.90 EA
1 Compartment(s) - 1 Tier(s) - 2.8" Height x 13.2" Width x 9" Depth - Stackable, Durable, Handle, Sturdy - 30% Recycled - Black - Plastic - 1 Each
- Stackable design organizes items without taking up more desktop space
- Ribbed bottom prevents papers from sticking for easy access
- Built-in handles allow easy transportation
- Compatible with Office Mate drawer tray 26032 (sold separately)
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 26052 |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Side Load Letter Tray |
| Product Description | Side-loading letter tray provides convenient desktop organization. Stackable design lets you organize more items without taking up more space on your desk. Durable, injection-molded design features a ribbed bottom to prevent papers from sticking. Built-in handles allow easy transportation. Letter tray can be used with the Office Mate drawer tray 26032 (sold separately) to create a combination organizer unit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
| Total Number of Compartments | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.75" |
| Width | 13.19" |
| Depth | 9" |
| Compatibility | OIC 26152 Desktop File Organizer |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.