Office Star Professional Air Grid Back Managers Chair
Stock #OSP5500
$424.14
/ 1 Each
- 1 + $424.14 EA
Black Seat Color - Mesh Seat Material - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
- Built-in lumbar support on breathable mesh back
- Thickly padded mesh seat
- 2-to-1 synchro tilt control with adjustable tilt tension
- Height-adjustable, angled arms with soft PU pads
- Heavy-duty, angled nylon base with oversized carpet casters
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Office Star Products |
| Manufacturer Part Number | 5500 |
| Brand Name | Office Star |
| Product Line | Space |
| Product Series | 5000 |
| Product Model | 5500 |
| Product Name | Professional Air Grid Back Managers Chair |
| Product Description | The 5500 basic design of this manager's chair is an excellent example of simplicity at its best. The open air-grid back with built-in lumbar support conforms to your back for passive ergonomic support. The black mesh seat is thickly cushioned for enhanced comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 18-3/4" to 23" , 360-degree swivel and 2-to-1 synchro tilt control with adjustable tilt tension. Angled arms with soft pads are height-adjustable. Heavy-duty, angled nylon base has oversized, dual-wheel carpet casters. Seat size is 20-1/2" wide x 21" deep x 3-1/2" thick. Back size is 20-1/2" wide x 18-1/2" high. Distance between arms is 18-3/4". Professional Dark Air Grid Back Managers Chair is also Greenguard Indoor Air Quality Certified. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Mesh |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 3.50" |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Height | 19" |
| Back Width | 20.50" |
| Back Thickness | 1.25" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Metal |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
| Height | 42" |
| Width | 27" |
| Depth | 26.5" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.