Pacon Composition Paper - Letter
Stock #PAC2411
$12.80
/ 500 / Ream
- 1 + $12.80 RM
Grid Ruled Front Ruling - 0.25" Ruled - Unruled Margin - 16 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - White Paper - Bond Paper - 500 / Ream
- Quality design ideal for diagramming
- 1/4" quadrille, grid-ruled with no margin
- Recyclable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2411 |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Composition Paper - Letter |
| Product Description | Quality writing paper is excellent for themes and penmanship. Clear, smooth white bond is ruled on both sides for a wide variety of uses. Recyclable paper is not hole-punched. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Filler Paper |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Grid Ruled |
| Margin Rule Type | Unruled |
| Features | Bond Paper |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.