Pacon® Creativity Street Colossal Brushes
Stock #PAC5168
$15.41
/ 30 / Pack
- 1 + $15.41 ST
4" Plastic Assorted Handle - Aluminum Ferrule - 30 / Pack
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | PAC5168 |
| Brand Name | Pacon® |
| Product Name | Creativity Street Colossal Brushes |
| Product Description | Great big brushes are perfect for small hands, giving young artists better control. These brushes hold a lot of paint for ease-of-use. Each durable plastic canister includes 30 brushes. Both items #PAC5167 and #PAC5168 feature plastic handles, aluminum ferrules and natural hog bristles. Item #PAC5167 has 1" long bristles with a 3 /4" bristles width and 41 /4" handle length + 2" ferrule. Item #PAC5168 has 11 /4" long bristles, 5 /8" bristle diameter and 4" handle length + 2" ferrule. |
| Packaged Quantity | 30 / Pack |
| Product Type | Paint Brush |
| Bristle | Hog Hair |
| Hair Length | 1.25" |
| Ferrule | Aluminum |
| Handle Length | 4" |
| Handle Color | Assorted |
| Handle Material | Plastic |
| Application/Usage | Painting |
| Length | 7.2" |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.