Pendaflex Portafile Legal, Letter Expanding File
Stock #PFX01156
$63.18
/ 1 Each
- 1 + $63.18 EA
8 1/2" x 11" , 8 1/2" x 14" - 19 Pocket - Assorted Tab Position - Paper - Black - Embossed, Handle, Flap Closure, Textured, Preprinted, Reinforced Gusset, Sturdy, Clasp Closure - 1 Each
- Divided into 19 pockets
- Protective flap cover with handle
- Pre-printed subject headings
- Sturdy clasp closure
- Reinforced gussets
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 01156 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Line | Portafile |
| Product Name | Expanding Organizer, 15 1/8"x 10 5/8" , Black |
| Product Description |
Pendaflex® Portafile® Expanding Organizer is the ideal solution to divide and conquer your paperwork. It features 19 pockets printed both alphabetically and with common home-organizing categories (in both English and French) for all your documents. Reinforced tear-resistant sides expand up to 15 inches. The hard top with clasp closure secures everything in place, with a sturdy top handle for on-the-go organization. Black textured cover with manila dividers. 15 1/8"x 10 5/8" Size. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard |
|
| Sheet Size |
|
| Total Number of Pockets | 19 |
| Tab Position | Assorted |
| Printed Tab Label | Alphabetic and Home |
| Accessibility | Top Load |
| Features |
|
| Color | Black |
| Product Material | Paper |
| Height | 10 5/8" |
| Width | 5 1/4" |
| Length | 15 3/16" |
| Additional Information |
A-Z TAB |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.