Pendaflex Recycled Expanding File
Stock #PFX01365
$37.25
/ 1 Each
- 1 + $37.25 EA
21 Pocket - Tyvek, Red Fiber - Red - Elastic Closure, Moisture Resistant, Preprinted, Reinforced Gusset, Tear Resistant - 30% Recycled - 1 Each
- Expanding file with 21 pockets and quick-reference, preprinted A-Z and 12-month indexes
- Includes full flap with elastic closure; moisture-resistant, leatherlike finish
- Reinforced, rip-proof tape gusset top prevents tearing
- Overall dimensions: 10" x 1-3/4" x 12
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 01365 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | A-Z All Purpose Expanding Monthly Files |
| Product Description | All-Purpose Expanding File is made of leatherlike, moisture-resistant, coated redrope fiber. 21 convenient pockets allow quick-reference for A-Z and 12-month indexes. Tape-reinforced gusset top prevents tearing. File has a full flap with elastic closure. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Features |
|
| Color | Red |
| Product Material |
|
| Height | 1 3/4" |
| Width | 10" |
| Depth | 12" |
| Additional Information |
A-Z Tabs |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.