Pendaflex Expanding File
Stock #PFX02327
$31.00
/ 1 Each
- 1 + $31.00 EA
13 Pocket - Poly - Black - Elastic Closure, Flap, Durable - 1 Each
- Expanding file with sliding cover that keeps the flap out of the way
- Expanding bottom allows additional capacity and the ability to stand on a desktop
- Elastic closure; durable poly is wear-resistant, tear-resistant and moisture-resistant
- Embossed black design; self-adhesive blank labels included
- Letter-size; 13 pockets
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 02327 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Sliding Cover Expanding File |
| Product Description | Expanding file features a sliding cover that keeps the flap out of the way when accessing documents. Expanding bottom allows additional capacity as well as the ability to stand on a desktop. Use elastic closure to secure the file and protect documents on-the-go. Expanding file is made of super durable poly and includes self-adhesive blank labels. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Total Number of Pockets | 13 |
| Features |
|
| Color | Black |
| Product Material | Poly |
| Height | 13" |
| Width | 9 3/8" |
| Depth | 1 1/8" |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.