Pendaflex Recycled Expanding File
Stock #PFX20135
$40.46
/ 1 Each
- 1 + $40.46 EA
11" x 12" - 12 Pocket - Paper, Paper - Blue - Preprinted - 10% Recycled - 1 Each
- Unique graduated index for easy viewing
- Pre-printed, double-top indexes
- Stores neatly in overhead binder bins or bookshelves
- Letter-size
- Blue
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20135 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | QuickView Monthly Desktop Project File |
| Product Description | QuickVue Project File keeps daily projects within reach. Unique graduated indexes provide easy access to frequently used files. Stair-step design shows preprinted, double-top indexes at a glance. Four separate index colors provide a unique, color-based filing system. 12 letter-size pockets are labeled monthly from January to December. Store desktop file neatly in overhead binder bins or bookshelves. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Size | 11" Width x 12" Length |
| Total Number of Pockets | 12 |
| Tab Material | Paper |
| Features | Preprinted |
| Color | Blue |
| Product Material | Paper |
| Height | 1 1/2" |
| Width | 12" |
| Length | 11 1/2" |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
| Additional Information |
Jan-Dec |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.