Pendaflex Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket
Stock #PFX95565
$140.01
/ 1 Each
- 1 + $140.01 BX
8 1/2" x 14" - 1050 Sheets Capacity - 5 1/4" Expansion - End Tab Location - 17 pt. - Red - 1 Each
- Snap closure keeps contents secure while allowing easy access
- Water-resistant, tear-resistant material offers long-lasting protect
- Perfect for organizing files, documents, loose sheets and more
- Designed to hold up to 50 letter-size papers
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 95565 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Heavy Duty End Tab Redrope File Pockets |
| Product Description |
Expanding file pocket features a heavy-duty construction that's made from 17 point, red fiber stock to provide extra durability for your files that are frequently referenced. Reinforced, tear-resistant gussets extend 7/8" into the panels for increased strength in the vulnerable areas. Expandable design keeps your growing collection of files and documents in one easy-to-reference location. Closed sides keep your small, loose items contained to prevent losing important items. File pocket with a full tab is designed to hold up to 1,050 sheets of legal-size paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Sheet Capacity | 1050 Sheets |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | End |
| Folder Thickness | 17 pt. |
| Accessibility | Top Load |
| Features |
|
| Color | Red |
| Height | 9 3/4" |
| Width | 4 3/4" |
| Length | 16" |
| Recycled | Yes |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.