Pendaflex Tabloid Yes File Wallet
Stock #PFXB1060E
$13.94
/ 1 Each
- 1 + $13.94 EA
11" x 17" - 875 Sheets Capacity - 3 1/2" Expansion - 19 pt. - Brown - Heavy Duty, Elastic Closure, Durable, Reinforced Gusset - 10% Recycled - 1 Each
- Heavy-duty to withstand frequent use
- 3-1/2" expansion holds up to 875 sheets
- Elastic closure secures top flap and allows simple access
- Holds 11" x 17" documents, files and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | B1060E |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Expanding Tabloid Wallets |
| Product Description | Extra-large wallet holds tabloid-size documents so you easily transport even your 11" x 17" projects. Durable design features heavy-duty, 19 point front and back panels that withstand frequent use. The 3-1/2" expansion holds approximately 875 with the sturdy, Mylar-reinforced gussets. Elastic cord closure prevents papers from slipping out. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Wallet |
| Sheet Standard | Tabloid |
| Sheet Size | 11" Width x 17" Length |
| Sheet Capacity | 875 Sheets |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Folder Thickness | 19 pt. |
| Features |
|
| Color | Brown |
| Height | 1/4" |
| Width | 18" |
| Length | 12" |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.