Pendaflex Essentials Letter Recycled Expanding File
Stock #PFXK17AOX
$34.04
/ 1 Each
- 1 + $34.04 EA
8 1/2" x 11" - 7/8" Expansion - 21 Pocket - Kraft, Tyvek - Brown - Reinforced Gusset, Elastic Closure - 10% Recycled - 1 Each
- Letter-size file folder with 21 pockets labeled A-Z
- Includes full flap with elastic-tie closure, preprinted headings and 10" high gussets
- 7/8" expansion with tape-reinforced gusset tops and double-thick front and back
- Kraft file
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | K-17A-OX |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | A-Z Full-Flap Kraft Expanding File |
| Product Description |
Expanding file features a full flap with an elastic closure to secure your documents. Organize papers in the 21 pockets labeled A to Z. Rollover reinforced fiber gussets expand to accommodate more of your projects. Double-thick, manila-lined front and back deliver added durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 7/8" |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Accessibility | Top Load |
| Features |
|
| Color | Brown |
| Product Material |
|
| Height | 10" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.