Quartet Steel Tripod Display Easel
Stock #QRT21E
$235.61
/ 1 Each
- 1 + $235.61 EA
72" Height x 1" Width x 4" Depth - Floor - Steel - Bronze
- Sturdy, 72" steel tripod easel supports up to 8' x 4' displays and folds for easy storage and transport
- Specially designed, 29" x 40" Quartet Attachable Whiteboard (21E-7, sold separately) attaches to easel with easy-to-use brackets
- Stylish bronze finish complements any contemporary environment
- Includes adjustable flip-chart pad retainer and 10" marker tray
- Sturdy tripod base increases stability, prevents skidding and protects floors against scratches
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 21E |
| Brand Name | Quartet |
| Product Name | Steel Tripod Display Easel |
| Product Description | Tripod easel is made of sturdy steel with bronze finish. Locking mechanism secures legs. Included two sets of brackets fold down to hold presentation materials. Tripod easel folds to 1" wide x 4" deep x 72" high for easy transport or storage. Easel supports displays up to 8' x 4'. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Easel |
| Style | Contemporary |
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Product Color | Bronze |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 72" |
| Width | 1" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.