Rubbermaid Commercial Bilingual Over-The-Spill Pads
Stock #RCP4254CT
$552.18
/ 12 / Carton
- 1 + $552.18 CT
Print/Message "Caution Wet Floor" , "cuidado Piso Mojado" - 12.6" Width x 16.5" Height x 16" Depth - Wall Mountable - Strong, Absorbent, Portable - Plastic, Polypropylene - Yellow - 22/Pack - 12 / Carton
- Immediately warns pedestrians of a walking hazard in both English and Spanish
- Absorbs up to 12 oz. of spilled liquids including water, oils and most solvents
- Pads are made of polypropylene for added strength and absorbency
- Pad tablet fastens to floor signs or mounts to walls
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 4254CT |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Bilingual Over-The-Spill Pads |
| Product Description | Over-The-Spill pads immediately warn pedestrians of a walking hazard in both English and Spanish while absorbing up to 12 oz. of spilled liquids, including water, oils and most solvents. Pads are made of polypropylene for added strength and absorbency. Pad tablet fastens to floor signs or mount to walls. Floor sign stands are sold separately. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Caution Sign |
| Print/Message |
|
| Language |
|
| Quantity Per Container | 22 |
| Container Type | Pack |
| Placement | Floor |
| Features |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Height | 16.5" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 16" |
| Additional Information |
Quantity Per Container: 22 Pack |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.