Rubbermaid Commercial Closed Multi-Lingual Floor Sign
Stock #RCP611278YWCT
$179.33
/ 6 / Carton
- 1 + $179.33 CT
Print/Message "CLOSED" - 11" Width x 25" Height x 12" Depth - Rectangular Shape - Hanging - Double Sided - Foldable, Corrosion Proof, Durable, Multilingual, Rust Resistant, Fade Resistant, Lockable, Lockable, Fade Resistant, Lightweight - Plastic - Yellow - 6 / Carton
- Signals that an area is closed
- Printed in multiple languages to alert as many as possible
- Compact size for narrow areas
- Meets OSHA requirements
- ANSI compliant multilingual graphics
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 611278YWCT |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Closed Multi-Lingual Floor Sign |
| Product Description | Lightweight, versatile floor sign makes a heavy statement about safety. Closed warning message on the two-sided sign is imprinted in English, French and Spanish for effective communication to broad audiences. Floor sign works well in narrow areas. Flexible locking-style hanger makes sign stationary and visible from all directions. Folding design allows convenient storage or transport on a janitor cart (sold separately). Durable plastic construction will not rust, corrode or fade. Two-sided, bright-yellow design meets OSHA requirements. ANSI compliant multilingual graphics warn of nearby hazardous area. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Safety Sign |
| Shape | Rectangular |
| Print/Message | CLOSED |
| Number of Preprinted Messages | 1 |
| Language |
|
| Placement | Floor Standing |
| Application/Usage |
|
| Double Sided | Yes |
| Features |
|
| Mount Type | Hanging |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Height | 25" |
| Width | 11" |
| Depth | 12" |
| Length | 26" |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.