Rubbermaid Commercial 36" Safety Cone
Stock #RCP627677
$91.81
/ 1 Each
- 1 + $91.81 EA
Spanish, English - Print/Message "Caution" , "Wet Floor" - 12.2" Width x 36" Height x 12.2" Depth - Cone Shape - Stackable, Sturdy - Plastic - Bright Yellow - 1 Each
- Highly visible, bright yellow for hazard protection
- Multilingual message on every side for better recognition
- Molded-in slots for easy handling
- 4-sided shape for efficient stacking
- Made of sturdy plastic
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 627677 |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 36" Safety Cone |
| Product Description | 36" high safety cone offers a highly visible, bright-yellow, hazard protection system. Each side reads "Caution" and "Wet Floor" in Spanish and English. Versatile top design accommodates barricade belt, flashing light and lock-in sign holder. Four-sided shape allows efficient stacking. Multilingual warning messages and symbols allow effective communication for broad audiences. Molded-in slots allow easy handling. Safety cone is made of sturdy plastic. Color and graphic are ANSI-compliant and OSHA-compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Caution Sign |
| Shape | Cone |
| Print/Message |
|
| Language |
|
| Features |
|
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Bright Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Height | 36" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 12.2" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.