Rubbermaid Commercial Multilingual Closed for Cleaning Safety Sign
Stock #RCP9S1600YL
$63.72
/ 1 Each
- 1 + $63.72 EA
English, French, Spanish - Print/Message "Closed for Cleaning" - 50" Width x 13" Height x 1" Depth - Durable - Yellow - 1 Each
- Sign and pole combination blocks doorway
- Torsion action to secure pole
- Durable materials for long product life
- Soft, pliable sign for ease of use and storage
- Convenient storage or transport on Rubbermaid Janitor Cart (6173) or Rim Caddy (9W87)
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 9S1600YL |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Multilingual Closed for Cleaning Safety Sign |
| Product Description | Site Safety Hanging Sign is your first line of defense against costly slip-and-fall injuries. Sign reads, "Closed for Cleaning" in English, French and Spanish. Sign and pole combination blocks doorway. Twisting action secures extendable pole in doorways up to 50" wide to prohibit entry. Soft, pliable sign is easy to use and storage. The color is ANSI/OSHA-compliant. The closed size is 27-3/4" wide x 1" deep x 13" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Sign |
| Print/Message | Closed for Cleaning |
| Language |
|
| Features | Durable |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 13" |
| Width | 50" |
| Depth | 1" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.