Rubbermaid Commercial Quick Connect Flexi Wand Duster
Stock #RCPQ852WHI
$68.89
/ 1 Each
- 1 + $68.89 EA
1.1" Width x 28.4" Length - MicroFiber - 1 Each
- High-performance design - easily bends and conforms to irregular shapes
- Use to clean vents and uniquely shaped fixtures
- Easy collection of dust, hair and more
- Wet or dry cleaning to trap dust and dirt
- Wash and/or replace sleeve to extend product life
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | Q852WHI |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Executive |
| Product Name | Quick Connect Flexi Wand Duster |
| Product Description | Part of the Rubbermaid Commercial Executive Series Hygen Cleaning System, Microfiber Quick-Connect Flexi-Wand and Duster connects with a telescoping handle (sold separately) to easily clean vents, furniture, bed covers, uniquely shaped fixtures, and more. It easily bends and conforms to irregular shapes to allow you to clean crown molding, tops of cabinets and other areas. It easily collects dust, hair and larger debris. Duster works great for cleaning furniture and bed covers. The Quick-Connect mechanism allows the wand to be used with any Rubbermaid Commercial telescoping handle. Washable microfiber sleeve is easy to replace by just sliding it off the wand. Use it wet or dry to trap the largest amount of dust and dirt. Replacement sleeves are sold separately for added product life. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dust Mop Refill |
| Application/Usage | Commercial |
| Features | Washable |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | MicroFiber |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.1" |
| Length | 28.4" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.