Rediform DuraGlobe Monthly Planner
Stock #REDC23081TJulian Dates - Monthly - 14 Month - December 2015 to January 2017 - 1 Month Double Page Layout - 8 7/8" x 7 1/8" Sheet Size - Twin Wire - Paper - Black Cover - 1 Each
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | C23081T |
| Brand Name | Rediform |
| Product Line | DuraGlobe |
| Product Model | C230 |
| Product Name | DuraGlobe Monthly Planner |
| Product Description |
Monthly planner offers ample planning space and eco-friendly, renewable materials. FSC certified bagasse paper is made mostly from sugarcane and eucalyptus. Dated planning pages range 14 months from December to January. Each two-page-per-month spread includes ruled daily blocks, Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, moon phases, holidays, unruled notes column, ruled notes area, and past, current and four future months reference. Nonrefillable planner is printed in English and features twin-wire binding and a flexible cover. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 7 1/8" |
| Sheet Width | 8 7/8" |
| Double Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Twin Wire |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2015 |
| End Month | January |
| End Year | 2017 |
| Cover Color | Black |
| Refillable | No |
| Features |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
| Environmentally Friendly | Yes |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.