Blueline EcoLogix 14-Month Monthly Planner, 11" x 8-1/2" , English
Stock #REDCB435WBLK
$22.17
/ 1 Each
- 1 + $22.17 EA
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - 1 Month Single Page Layout - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Twin Wire - Black - Paper - 0.5" Height x 9.3" Width - 1 Each
- 2-page-per-month spread with ruled daily blocks
- Ranges 14 months from December to January
- Planner has twin-wire binding and a soft cover
- Past, current and 4 future months reference
- Page size: 8-1/2" x 11"; 100% post-consumer paper; 50% recycled cover; 90% binding metal
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | CB435W.BLK |
| Brand Name | Blueline |
| Product Line | EcoLogix |
| Product Model | CB435W.BLK |
| Product Name | EcoLogix 14-Month Monthly Planner, 11" x 8-1/2" , English |
| Product Description |
EcoLogix 14-Month Planner is environmentally friendly with an ecological tip each month and is made from a high percentage of recycled material. Dated planning pages range from December to January. Each two-page-per-month spread includes ruled daily blocks, Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, and past, current and four future months reference. Planner also has twin-wire binding, a soft cover and telephone/address section. Planner is printed in English. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 11" |
| Sheet Width | 8 1/2" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Twin Wire |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Paper |
| Height | 0.5" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 11.4" |
| Weight (Approximate) | 7.52 oz |
| Certifications & Standards |
|
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.