Roaring Spring Enviroshades Recycled Spiral Steno Memo Book
Stock #ROA12264
$22.50
/ 4 / Pack
- 1 + $22.50 PK
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Spiral Bound - Both Side Ruling Surface - Gregg Ruled Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9" x 6" Sheet Size - 1.25" Height x 6" Width x 9" Length - Orchid Paper - Black Binding - Board Cover - Recycled - 4 / Pack
- Smooth writing paper is Gregg-ruled with center line
- Eco-friendly design contains post-consumer content
- Covers are printed on heavy-duty board for reliable protection
- Wire ends are coil-locked for snag-proof performance
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 12264 |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Line | Enviroshades |
| Product Name | Enviroshades Recycled Spiral Steno Memo Book |
| Product Description | Brighten up your desk with steno books containing orchid-colored paper. Smooth writing paper is Gregg-ruled with a center line in gray ink. Recycled paper contains post-consumer content. Covers are printed on a heavy-duty board to keep the paper inside protected. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Condition | New |
| Product Type | Steno Book |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | Orchid |
| Sheet Size | 9" x 6" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Front Ruling Type | Gregg Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Color | Orchid |
| Cover Material | Board |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Location | Top |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
| Height | 1.25" |
| Width | 6" |
| Length | 9" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% Paper |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.