Roaring Spring USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads
Stock #ROA24316
$37.78
/ 12 / Pack
- 1 + $37.78 PK
40 Sheets - 80 Pages - Printed - Stapled/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Wide Ruled Front Ruling - 0.34" Ruled - Double Line Red Margin - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - Jr.Legal - 8" x 5" Sheet Size - 3" Height x 5" Width x 8" Length - White Paper - Green Binding - Chipboard Cover - Smooth, Micro Perforated, Poly Wrapped, Unpunched, Resist Bleed-through, Bio-based, Double Red Margin - Recycled - 12 / Pack
- High-performance paper allows legible writing on both sides
- Microperforated for clean, consistent removal
- Sturdy chipboard back offers stability writing surface when standing
- Meets U.S. government requirements for recycled content mandates
- USDA certified bio-preferred product
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 24316 |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads |
| Product Description | Bio-preferred Legal Pad contains 20 lb. writing paper made with 30 percent post-agricultural bio-fiber produced from sugarcane residue and a high percentage of post-consumer material. Pad is a USDA Bio-Preferred product. High-performance, smooth paper allows writing on both sides. It features legal ruling in blue and red double-margin lines. Each pad contains 40 sheets that are microperforated for easy removal to a size of 5" x 7-1/4". The 34 point chipboard back adds stability and offers reliable writing support. Pad is stapled and taped at the top for easy use by the left-handed or right-handed. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Condition | New |
| Product Type | Legal Pad |
| Number of Sheets | 40 |
| Number of Pages | 80 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Binding Color | Green |
| Features |
|
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Length | 8" |
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | BioPreferred |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.