Roaring Spring 5x5 Grid Engineering Pad
Stock #ROA95582
$9.58
/ 1 Each
- 1 + $9.58 EA
100 Sheets - 200 Pages - Printed - Glued - Back Ruling Surface - 3 Hole(s) - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - Letter - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 8.5" Width x 11" Length - Green Paper - Chipboard Cover - Punched, Poly Wrapped - 1 Each
- 5-square grid format keeps charts and graphs neat and organized
- Back grid shows through to front as guide for drawings and layouts
- 3-hole punched edge allows instant storage into binders
- Sturdy chipboard back adds stability for easier writing
- Perfect for engineering classes and labs
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 95582 |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Product Description | Engineers pad features grid-to-edge, 5 x 5 quad-ruling on the back of each sheet. The front has a simple outline. Each sheet is three-hole punched to fit inside standard-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Condition | New |
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Pages | 200 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | Green |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Back |
| Number of Back Horizontal Squares (per Inch) | 5 |
| Number of Back Vertical Squares (per Inch) | 5 |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Glued |
| Features |
|
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Length | 11" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.