Safco Onyx Vertical Hanging Storage Organizer
Stock #SAF3243BL
$95.19
/ 1 Each
- 1 + $95.19 EA
3 Compartment(s) - 11.75" Height x 14.75" Width x 5.25" Depth - Black - Steel - 1 Each
- Easy access for standing-height or traditional desks
- Avoid excessive bending or reaching
- Easily attach with clamp (hardware included)
- Organize with 3 vertical sections
- Sturdy, steel mesh construction
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3243BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Onyx |
| Product Model | 3243BL |
| Product Name | Onyx Vertical Hanging Storage Organizer |
| Product Description | Hanging organizer with a solid top provides easily accessible desktop storage whether you are sitting or standing at your desk. It prevents you from excessive bending or reaching to access your storage. Your storage moves with you as you sit or stand. Hanging organizer fits up to 2" thick desktops and secures with the included rubber-headed tightening screw for secure, nondamaging installation. Steel wire mesh construction features a durable, scratch-resistant, powder-coat finish. Hanging storage includes three vertical sections. Each section is designed to hold not only your active papers and notes but standard-size file folders. Organizer hangs flush with desktop. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
| Total Number of Compartments | 3 |
| Finishing | Powder Coated |
| Mount Type | Hanging |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 11.75" |
| Width | 14.75" |
| Depth | 5.25" |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.