Safco Over-the-Panel Coat Hook
Stock #SAF4167
$40.85
/ 1 Each
- 1 + $40.85 EA
2 Hooks - 8.5" Height x 1.5" Width - for Garment - Steel, Aluminum - 1 Each
- Saves space and reduces clutter
- Chrome steel hooks ideal for cubicle
- Ball tips prevent damage to garments
- Adjustable to fit over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick
- Each hook holds 10 lb.
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4167 |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Over-the-Panel Coat Hook |
| Product Description | Save space and reduce clutter with this over-the-panel coat hook. The satin aluminum base with chrome steel hooks creates instant garment organization in cubicles. Double steel hook with ball tips prevents damage to garments. Adjustable coat hook is designed to slip over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick. Each hook holds 10 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
| Total Number of Hooks | 2 |
| Application/Usage | Garment |
| Product Material |
|
| Height | 8.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.3" |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.