Safco Double Tier Chair Cart
Stock #SAF4199BL
$964.71
/ 1 Each
- 1 + $964.71 EA
840 lb Load Capacity - 4 Casters - 4" Caster Size - Steel - 64.50" Width x 33.50" Depth x 70.25" Height - Black - 1 Each
- Chair cart has 2 tiers and double-sided storage
- Holds up to 84 folding chairs and up to 840 lb.
- Made of steel with a powder-coat finish
- Four 4" casters to move cart
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4199BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Double Tier Chair Cart |
| Product Description | Two-Tier Chair Cart offers a space-saving solution to get up the setup quickly. Design features two tiers and double-sided storage for up to 84 folding chairs. Cart holds up to 840 lb. Space between mounting bars is 11-1/2" , and space between pairs is 6". Bars extend 15-1/2". Cart is made of steel with a powder-coat finish. Use the included four 4" diameter casters to move cart to event locations or storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Cart |
| Maximum Load Capacity | 840 lb |
| Caster Size | 4" |
| Number of Casters | 4 |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 70.25" |
| Width | 64.50" |
| Depth | 33.50" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.