Safco Onyx Mesh Wall Pockets
Stock #SAF5652BL
$98.69
/ 1 Each
- 1 + $98.69 EA
17.25" Height x 12" Width x 3.25" Depth - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
- Triple-pocket filing system holds letter-size charts and files
- Mount on walls easily with included mounting hardware
- Made of steel mesh with powder-coat finish
- Overall dimensions: 12"W x 3-1/4"D x 17-1/4"H
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5652BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Mesh Wall Pockets |
| Product Description |
Three wall pockets hold letter-size charts and files. Steel mesh has a black powder-coat finish. Recyclable wall pockets include wall-mounting hardware. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
| Finishing | Powder Coated |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document Storage |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 17.25" |
| Width | 12" |
| Depth | 3.25" |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.