Safco E-Z Sort Sorting Table Base
Stock #SAF7749GR
$845.43
/ 1 Each
- 1 + $845.43 EA
Rectangle Top - Adjustable Height - 28" to 36" Adjustment - 30" Table Top Length x 60" Table Top Width - Assembly Required - Enamel, Gray - Steel - 1 Each
- The table base provides a rock-solid foundation, ensuring durability and longevity
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
- Experience personalized ergonomics with easy-to-use height settings crafted for your comfort
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 7749GR |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | E-Z Sort |
| Product Name | E-Z Sort Sorting Table Base |
| Product Description |
Supports up to 500 lbs. on extra-thick 1-1/2" steel legs. Table surface adjusts from 28" to 36" high. Includes shelf that has 14" clearance and 150 lb. capacity for additional storage space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
| Table Top Length | 30" |
| Table Top Width | 60" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 28" |
| Maximum Height Adjustment | 36" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Color Family | Gray |
| Color/Finish |
|
| Product Material | Steel |
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 5% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.